امیر شهلا عرشیان طوس پالونیا

گزارش جناب آقای مهندس امیر شهلا در مورد درخت پالونیا

✅ گزارش به مردم(۲۱۰)

🔸 مردم خوب مشهد! سلام
این روزها، بحران بی بارانی بدجور پایش را روی گلوی مشهد گذاشته است. چند روز پیش آقای استاندار می گفت بارش امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۷۷درصد اُفت داشته و این یعنی فاجعه! هرچند رسانه های عمومی، طبق معمول، برای این که آب در دل ما تکان نخورد و خدای نکرده، به فکر تعویض واشرهای خراب و پیسوارهای زهوار دررفته منازل مان نیافتیم، از زمین و زمان خبر مخابره می کنند، اما کلمه ای از بحران خشکسالی نمی گویند، اما هرکس به آسمان مشهد خیره شود و آن هاله قطور گازهای سمّی و غبارهای مرئیِ دورادور شهر را ببیند، درمی یابد نه امسال، که تا هرزمان، با اصلاح الگوی مصرف، پدیده وارونگی دمای شهر را چاره نکنیم و شرّ آن لایه عبورناپذیر مه دود را از آسمان شهر کم نکنیم، از بارش نعمت خدا خبری نیست که نیست!
امروز(۱۳۹۶/۱۱/۱۷) به دعوت دوستان ام در شرکت مهندسی « عرشیان طوس »، یکی دو ساعتی را صرف کامل کردن اطلاعات ام در حوزه فضای سبز مشهد کردم. «دکتر نویدسهامی» هم لطف کرد و آمد تا از تخصص اش در زمینه فضاهای سبز شهری استفاده کنم. همه درمانده اند که با این اوضاع وخیم بی آبی، شهرداری چه اصراری به کاشت چمن و حفظ پوشش چمنی پارک ها و بولوارها دارد؟ ۹لیتر بر مترمربع، آب کمی نیست که صرف زنده و بشاش نگه داشتن چمن های شهر می شود و هیچ خبری از تغییر در الگوی کشت و جایگزینی چمن نیست!
اما موضوع اصلی این جلسه، معرفی درخت « پالونیا » بود. درخت سریع الرشدی که هرچند بومی کشور چین است، اما یک سال از تجاری سازی آن در کشور گذشته و می تواند محاسن بسیاری برای شهر و شهرداری داشته باشد. «« پالونیا » از سال پنجم، حدود۲۵متر قد می کشد و قطر تنه اش از نیم متر می گذرد. میزان آب مورد نیازش، سالانه ۲۵۰میلی متر است. تنش حرارتی از منهای۲۰تا مثبت۴۵درجه را به راحتی تحمل می کند. جاذب ذرات جامد معلق در هوا است و آن ها را در برگ های پهن خود انبار می کند. چوب این درخت، خاصیت ضدآتش دارد و ۴۰درصد از دیگر چوب ها سبک تر است.

تقریبا از اواخر اسفند تا اوایل تیر، گل های معطر زیبا دارد و چهره شهر را دگرگون‌ می کند. مهندس باغانی که گلخانه بزرگی را در گرگان به پرورش « پالونیا » اختصاص داده، از مقاومت این درخت در برابر وزش شدید باد گفت و عسل تولیدی از شهدش را با عسل آویشن برابر دانست. دکترسهامی هم که« پالونیا » را از قبل می شناخت، اشاره کرد به خاطر این خصوصیات، آن را «فرشته نجات قرن۲۱» نامیده اند. او گفت یک درخت « پالونیا »، اکسیژن موردنیاز یک نفر را درطول سال تأمین می کند و میزان جذب دی اکسید کربن اش، ده برابر بیشتر از سایر درختان است. با این خصوصیاتی که «پالونیا» دارد، موضوع اقتصادی کردن فضای سبز شهر معنا پیدا می کند. هر درخت بعداز هفت سال حداقل ۵۰۰کیلو الوار می دهد و بعد از برش، خیلی زود پاجست می زند و رشد پاجست ها بسیار سریع تر است و دوباره بعد از ۵سال، آماده برش می شود و این چرخه تا بیش از ده بار بدون کاهش کیفیت چوب ادامه می یابد، هرچند مهندس سلامی، مدیرعامل سازمان پارک ها، عضو کانال است و می دانم تا الان، حتما این گزارش را خوانده، اما فردا به طور مبسوط با او و دکتر حاجیان درباره« پالونیا » حرف خواهم زد. بحران آب در سال آینده را باید از همین حالا جدی بگیریم.

کانال تلگرام « پالونیا، انقلاب در زراعت چوب » 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *